Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
18 marca 2021
Zamki i Pałace, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
18 marca 2021
Zamki i Pałace, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Zamek Ogrodzieniec to wprawdzie ruiny, ale ze względu na swoje położenie, wielkość i stan zachowania są one niezwykle interesującym obiektem, na polskiej liście zamków. Potężna budowla położona jest na szczycie góry Aleksandra Janowskiego (504 m n.p.m.) we wsi Podzamcze na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To największa z warowni określanych wspólnym mianem Orlich Gniazd. Po ujrzeniu jej imponujących murów wybitny krajoznawca i podróżnik Aleksander Janowski postanowił założyć organizację. Celem jej miała być ochrona podobnych zabytków przed zniszczeniem. W ten sposób na początku XX w. powstało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, w którego herbie widniał charakterystyczny zarys ogrodzieńskiego zamku.

Skalny park

Rozległe ruiny leżą pośród dziesiątków skał i skalistych wzniesień rozrzuconych na stokach. Ten skalny park sam w sobie tworzy naturalną warownię. Nie dziwi więc fakt, że już w XIII w. miejsce to wybrano na budowę obronnego grodu, a później, w czasach Kazimierza Wielkiego murowanego zamku. Jan Boner, skarbnik króla Zygmunta Starego i kasztelan krakowski, kupił gotycki zamek w 1523 r. i rozpoczął jego przebudowę.

Dzisiejszy zamek Ogrodzieniec i jego wygląd, niestety już tylko ruin zamkowych, jest efektem, rozbudowy zamku przeprowadzonej przez Seweryna Bonera w latach 1530-1545. Powstała wówczas wspinała i wytworna renesansowa rezydencja o charakterze obronnym, którą rozbudowali ostatni z rodu Bonerów: Stanisław i Jan. Zamek został spalony podczas potopu szwedzkiego oraz III wojny północnej. Tymczasem w latach 70 XVII w. kolejny właściciel, kasztelan krakowski Stanisław Warszycki przeprowadził jego częściowy remont. Warownia już nigdy nie wróciła jednak do . renesansowej świetności i mimo kolejnych remontów stopniowo ulegała dewastacji.

System obronny zamku

System obronny zamku wkomponowano z niezwykłą dbałością w otaczający go wapienny krajobraz. Narożniki obejmującego obszerne podgrodzie muru obronnego, a także ściany zamku wspierają się na zespołach skał wapiennych. Wysoką wieżę bramną zbudowano ponad naturalnym przejściem między skalnymi basztami. Główny korpus zamku to nieregularny czworobok budynków z wewnętrznym dziedzińcem i skrzydłami bocznymi, tak zwanej Kurzej Stopy i bastionu. Nad murami zamkowymi dominują Baszta Kredencerska z zachowanymi machikułami, Wieża Skazańców i Wieża Bramna. Zwiedzanie położonych na różnych poziomach pomieszczeń zamkowych, na przykład sypialni i gabinetu Seweryna Bonera, umożliwiają specjalnie przygotowane schody, galerie i tarasy widokowe.

Na przedzamczu odbywają się liczne imprezy i festyny. Największe z nich to Najazd Barbarzyńców i Turniej Rycerski o Miecz Kasztelana Zamku. Okoliczne ostańce wapienne nadają ruinom niepowtarzalny charakter i klimat. Nic więc dziwnego, że o miejscu tym krążą liczne legendy, podobnie jak i o zamku w Olsztynie. Skałki w okolicy zamku to także jedno z najbardziej popularnych w Jurze miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej. Mogą tu ćwiczyć zupełnie początkujący, jak również zaawansowani wspinacze.

Na północ od centrum Podzamcza znajduje się grodzisko na górze Birów (461 m n.p.m.). Jest to zrekonstruowany drewniany gród królewski, który uległ zniszczeniu w XIV w. Warto jest skorzystać z przewodników turystycznych i zapoznać się z całą okolicą.

Dane kontaktowe

„ZAMEK” Sp. z o.o.
42-440 Ogrodzie­niec, ul. Koś­ciuszki 66
tel. (32) 67 32 220 wew. 14, 32 67 32 285
www.zamek-ogrodzieniec.pl, biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

Aleksander Janowski Jan Boner Najazd Barbarzyńców Polskie Towarzystwo Krajoznawcze

Poprzedni artykułZamek krzyżacki w Bytowiezamek krzyżacki w BytowieNastępny artykuł Mazury - jeden z najpiękniejszych regionów PolskiMazury

1 komentarz

Pingback: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - Po.Gorach.com.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

Odtwarzacz video
https://youtu.be/YCelkqmkxMs
00:00
00:00
03:34
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021
Szczyrk nie tylko zimą19 września 2020

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Atak na plaży na turystycznej wyspie. Kobieta wylądowała w szpitalu
    Na plaży Balneario na popularnej wśród turystów Majorce doszło do ataku na 85-letnią Włoszkę. Kobieta została pogryziona przez niezidentyfikowaną rybę. Po tym incydencie zapanował chaos, a w konsekwencji zdecydowano o ewakuacji wszystkich plażowiczów.
  • To tu przed laty tętniło wakacyjne życie. Dziś króluje jazz
    Sulęczyno. Od dziecka bywam tu regularnie. Dość często, by obserwować zachodzące w tej pięknej, kaszubskiej wsi zmiany. A zmieniło się tu naprawdę dużo. Przełomowym okresem była połowa lat 90. - początek końca Sulęczyna jako jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Ale zwykle, gdy coś się kończy, coś innego się zaczyna.
  • Ratownicy mieli ręce pełne pracy. 35 interwencji w ciągu tygodnia
    Brytyjczycy uwięzieni pod szczytem Rysów, wyczerpane dziecko po zdobyciu Świnicy, upadek z Orlej Perci - to tylko niektóre z interwencji TOPR w tym tygodniu. W Tatrach doszło łącznie do 35 interwencji ratowników w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Wzmożony ruch turystyczny i trudne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków na szlakach.
  • Kolejny kawałek egipskiego wybrzeża sprzedany. Tym razem za 4 mld dolarów
    Nad egipskim wybrzeżem Morza Śródziemnego powstanie kolejne miasto turystyczne. Tym razem za pieniądze szejków z monarchii Kataru. Inwestycja warta jest 4 mld dolarów (ok 16,2 mld zł).
  • Pokonują setki kilometrów pieszo. "To jest ten power, który mnie zasila"
    Zmierzają w jednym kierunku, pokonując nawet ponad 600 km. Jedni z wielkimi intencjami, inni w celach towarzyskich. Niektórzy w trasę zabierają nawet małe dzieci. Najdłuższe pielgrzymki na Jasną Górę, czyli te ze Szczecina i Helu, już wyruszyły.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com