Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
15 kwietnia 2021
Miasta, Atrakcje Turystyczne

Kazimierz Dolny – miasto artystów

Kazimierz Dolny – miasto artystów
15 kwietnia 2021
Miasta, Atrakcje Turystyczne

Kazimierz Dolny, wchodzący w skład trójkąta turystycznego Lubelszczyzny, znany jest nie tylko ze swoich malowniczych krajobrazów i niepowtarzalnej architektury, ale również jako zagłębie artystyczne. Od zawsze przebywali tu i tworzyli wybitni artyści, a od wielu lat odbywają się w nim wydarzenia kulturowe, co dodatkowo przyciąga turystów.

Kazimierz Dolny – lubelskie zagłębie sztuki

Kazimierz Dolny położony niespełna 60 km od Lublina już w XVII w. utracił status ważnego szlaku handlowego, a niszczony wojnami stopniowo podupadał. Został ponownie odkryty na przełomie XIX i XX w. jako malownicza miejscowość turystyczna. Miejscowość, która daje natchnienie i odpoczynek wielu artystom oraz ludziom nauki. Przełomowym momentem w artystycznej historii Kazimierza był niewątpliwie rok 1923, gdy prof. Tadeusz Pruszkowski – rektor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych wraz ze swoimi studentami rozpoczął plenery artystyczne.

W okresie międzywojennym znajdowali tu natchnienie Antoni Michalak, Jan Zamojski, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Bolesław Cybis i Jan Wydra. Poświęcali oni swoje obrazy krajobrazowi i społeczności żydowskiej. Tworzyli tu również znani pisarze, tacy jak Maria Kuncewiczowa autorka „Cudzoziemki” i „Dwóch Księżyców” oraz Adolf Rudnicki i Szalom Asza. Chętnie czas wolny spędzały tu takie osobistości jak Hanka Ordonówka czy poeta lubelski Józef Czechowicz. W tym też okresie nastąpiła rozbudowa sieci noclegowej w postaci domków letniskowych. Zaś w latach 1954-55 przy Rynku w postaci pięciu mieszczańskich kamienic powstał Dom Pracy Twórczej Architekta „SARP”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa: Pomniki Historii – Kazimierz Dolny…

Miejsce sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej

Dziś Kazimierz Dolny słynnie z wszechobecnej sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej, a jego uliczki obfitują w galerie. Co więcej, co roku w czerwcu na rynku odbywa się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jego celem jest propagowanie tradycji ludowej. Na scenach rynku tańczą i śpiewają zespoły ludowe w przepięknych tradycjonalnych strojach regionalnych przy akompaniamencie równie tradycyjnych instrumentów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są odbywające się tu Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Zrzeszają one twórców ludowych oferujących tradycyjne wyroby jak sery, kiełbasy, chleby i trunki. Tu też można zaopatrzyć się w arcydzieła rzemieślniczej sztuki. Można kupić rzeźby, figurki, serwety, biżuterię czy bardzo popularne wyroby z wikliny rosnącej nad Wisłą. Latem organizowane są tu wakacje dla dzieci, których przewodnim motywem jest „Artystyczne Lato”.

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

Kazimierz Dolny słynie na całą Polskę również ze względu na odbywający się tu Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Festiwal ten prezentuje i propaguje najważniejsze i niestandardowe osiągnięcia filmu, sztuk wizualnych, muzyki i literatury. W trakcie jego trwania wyświetlane są najważniejsze filmy minionego roku oraz te, które miały ogromny wpływ na dzieje kinematografii. Dodatkowo można obejrzeć tu sztuki teatralne, wystawy oraz brać udział w koncertach muzycznych.

Nie bez przyczyny pojawia się tu wielu aktorów i reżyserów oraz muzyków. Warto chociażby wspomnieć, że u wylotu z Kazimierza do Czerniaw znajduje się rezydencja związanego z Budką Suflera Romualda Lipko, a w nieodległym Mięćmierzu chętnie spędzał czas Daniel Olbrychski.

Kazimierz Dolny to ważne miejsce na mapie Lubelszczyzny i Polski. Nie tylko ze względu na bogatą historię oraz zabytki krajobrazowe i architektoniczne. To właśnie tu przez wiele dziesięcioleci do dziś kultywowana jest sztuka zaklęta w malarstwie, rzeźbie, filmie oraz muzyce ludowej i współczesnej.

Aleksander Jędrzejewski Antoni Michalak Artystyczne Lato Bolesław Cybis Dom Pracy Twórczej Architekta Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Jan Gotard Jan Wydra Jan Zamojski Kazimierz Dolny Maria Kuncewiczowa Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej Tadeusz Pruszkowski

Poprzedni artykułMazury - jeden z najpiękniejszych regionów PolskiMazuryNastępny artykuł Atrakcje Kazimierza Dolnego - co warto zobaczyćatrakcje Kazimierza Dolnego

1 komentarz

Pingback: Atrakcje Kazimierza Dolnego - co warto zobaczyć

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021
Szczyrk nie tylko zimą19 września 2020

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Wakacje zrujnowane. Para musiała dopłacić przez błąd techniczny
    Para z Belgii zarezerwowała za pośrednictwem jednego z biur podróży wymarzone wakacje na Curacao. Niestety ich radość była przedwczesna, a nie wszystko potoczyło się tak, jak miało. Biuro zażądało od pary dopłaty dodatkowych 710 euro (ok. 3 tys. zł).
  • Nazywają ją "obwodnicą śmierci". Prezydent Egiptu zamknął najważniejszą trasę w kraju
    Egipskie drogi nigdy nie należały do najbezpieczniejszych, ale to, co dzieje się w ostatnich tygodniach przekracza najbardziej katastroficzne scenariusze. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że prezydent tego kraju - specjalnym dekretem - zamknął jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Egipcie.
  • "Prawo knebla" w wakacyjnym raju Polaków. Nawet 127 tys. zł kary za zdjęcie telefonem
    Jeśli ktoś wyjeżdża na wakacje w Hiszpanii, to powinien trzymać telefon z daleka od funkcjonariuszy różnych służb. W tym kraju wciąż obowiązuje tzw. prawo knebla, które m.in. zakazuje filmowania lub fotografowania policjantów podczas interwencji. Turyści powinni się dobrze zastanowić, zanim wyciągną telefon i włączą aparat, bo może to przysporzyć im dużych kłopotów, włącznie z aresztem […]
  • Ekstremalnie niebezpieczne zjawisko. Nazywają je "podstępnym zabójcą"
    Woda w kąpieliskach nad Bałtykiem jest zdatna do kąpieli. Nie oznacza to jednak, że pływanie jest bezpieczne. Czerwone fale powiewają ze względu na śmiertelnie niebezpieczną pułapkę, która czyha na turystów.
  • Najbardziej rozchwytywany termin. Noc w apartamencie dla dwóch osób nawet 125 tys. zł
    Za kilka miesięcy oczy całego świata będą zwrócone w stronę północnych Włoch, gdzie w lutym 2026 r. odbędą się XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Przygotowania idą pełną parą - wioska olimpijska w Mediolanie jest już jest gotowa na przyjęcie sportowców. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda obecnie sprawa noclegów.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com