Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
26 kwietnia 2020
Miasta, Polecamy

Historyczne miasto Lublin

Historyczne miasto Lublin
26 kwietnia 2020
Miasta, Polecamy

Od wieków Lublin pełni ważną rolę kulturową na pograniczu Europy Zachodniej i Wschodniej. Przed wiekami krzyżowały się tu szlaki kupieckie i dyplomatyczne, a dzisiaj trakty kulturowe. Spotykają się artyści, naukowcy, studenci i przemysłowcy.

Kiedy w 1317 r. Lublin otrzymał prawa miejskie, umocnił swoją pozycję wśród ważnych miast Polski i Europy. Słynne jarmarki lubelskie przyciągały kupców z krain zakaukaskich, czarnomorskich, z Litwy i z głębi Rusi. W 1569 roku została podpisana Unia Lubelska – wiążąca Polskę i Litwę we wspólny organizm państwowy istniejący aż do końca XVIII w. Król Stefan Batory ustanowił w Lublinie siedzibę Trybunału Koronnego – sądu najwyższego dla szlachty.

Po blisko 130 latach niewoli w 1918 roku, powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej, dając początek nowożytnej państwowości, erygowano Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jeden z najważniejszych ruchów społecznych w historii XX wieku – „Solidarność” ma swój początek w Lublinie i pobliskim Świdniku, gdzie, na miesiąc przed słynnymi strajkami w Gdańsku i w Szczecinie, robotnicy lubelscy zbuntowali się przeciw rządom „komunistycznej” partii.

Pod wspólnym dachem miasta

Lublin przez wieki dawał szlachetny przykład tolerancji; w mieście mieszkali Żydzi, Rusini, Protestanci, Katolicy i inne nacje. Podzamcze – dzielnica staromiejska – przez wieki było siedzibą Żydów, intelektualnym centrum żydowskiej kultury o skali międzynarodowej. Od 1544 roku działała żydowska drukarnia, od 1567 słynna Akademia Mędrców, od 1580 r. Sejm Czterech Ziem (Waad Arba Aracot) – główne przedstawicielstwo Żydów w I Rzeczypospolitej, a mędrzec, zwany Widzącym z Lublina był prekursorem chasydzkiego mistycyzmu. Żydzi mieli tu swój dom ponad 400 lat – do straszliwego roku 1939.

W okresie reformacji (XVII w.) obok katolickich parafii, działał w mieście zbór kalwiński i ariański. Spory religijne rozwiązywano w duchu tolerancji i uczonej debaty, a wojny religijne, które trawiły ówczesną Europę ominęły Lublin. Rusińska społeczność ma bogatą kartę w kulturowych dziejach miasta; w 1588 r. powstało bractwo cerkiewne, którego członkami byli przedstawiciele znanych i wpływowych rodów magnackich. Widomym symbolem ich dziedzictwa jest Kaplica Zamkowa pw. Trójcy Świętej, ozdobiona freskami rusko – bizantyńskimi z pocz. XV w. oraz cerkiew prawosławna (ul. Ruska), należąca do wspólnoty kościoła wschodniego. Na największej nekropolii lubelskiej sąsiadują: cmentarz rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski i prawosławny. Stary Cmentarz Żydowski znajduje się na wzgórzu Grodzisko.

We współczesnym Lublinie na każdym kroku czuje się otwartość i życzliwość, właściwą miastom wtopionym przez wieki w żywioły różnych kultur.

Historie zapisane w kamieniach

Wędrówkę po Lublinie warto rozpocząć od Wieży Trynitarskiej, z której widać malownicze stare miasto, rozciągnięte na wzgórzach: Czwartek, Grodzisko, Zamkowym i Staromiejskim. Na Wzgórzu Zamkowym stoi kamienna baszta obronna, najstarszy zabytek (XIII w.) i znak długowieczności miasta. Zamek Lubelski, zbudowany w manierze neogotyckiej (1828 r.) na ruinie siedziby królewskiej do 1954 r. był wiezieniem – miejscem kaźni Polaków w XIX wieku, podczas II wojny światowej i w latach terroru stalinowskiego 1948 – 54. Obecnie w murach Zamku ma siedzibę Muzeum Lubelskie.

Lubelskie Stare Miasto jest najlepiej zachowanym miastem średniowiecznym w Polsce. Na wzgórzu o pow. 7 ha mieści się 100 zabytkowych kamienic i budowli. Drogę do nich otwiera Brama Krakowska (XIV), znak kulturowy Lublina i siedziba Muzeum Historii Miasta. Pośrodku Rynku Staromiejskiego stoi klasycystyczny Stary Ratusz – niegdyś siedziba Trybunału Koronnego, a wokoło kamienice o rodowodzie z XV wieku. Każda z nich, to osobna księga dziejów zapisana w murach, bramach, oknach, podwórcach i piwnicach. Pod Starym Miastem wije się podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez piwnice dawnych składów kupieckich i winiarni i epoki rozwoju miasta. Miasto można zwiedzać samemu lub skorzystać z przewodników po Lublinie.

Modlitwa i sztuka

Bazylika Dominikanów pw. św. Stanisława B. M., należy do najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Zadziwia renesansowa kaplica Firlejów z kunsztownie rzeźbionymi nagrobkami i fresk Sąd Ostateczny namalowany na kopule kaplicy Tyszkiewiczów. W barokowej Archikatedrze Lubelskiej (XVII w.) ozdobą świątyni jest monumentalny fresk Józefa Mayera (1757) i jeden z najwyższych w Polsce ołtarzy głównych, wyrzeźbiony w czarnej gruszy libańskiej. Katedralny skarbiec kryje dzieła sztuki złotniczej najwyższej klasy. W kryptach katedry są chowani dostojnicy kościelni i zasłużeni obywatele miasta.

Uliczny salon miasta

Krakowskie Przedmieście, reprezentacyjna ulica Lublina, to ulubione miejsce spotkań i zabaw mieszkańców i turystów. Do wyboru jest wiele kawiarni, piwnic artystycznych i restauracji oraz słynna cukiernia Semadeniego, założona przed 160 laty. Nieopodal, przy Placu Łokietka stoi klasycystyczny Nowy Ratusz – siedziba władz miasta. Z balkonu wieży ratuszowej, w południe trębacz miejski gra hejnał lubelski. Pobliski Plac Litewski jest syntetycznym albumem historii nowożytnej. Na początku XIX w. służył wojskowym defiladom, a dzisiaj świętom państwowym i religijnym. Historyczne wydarzenia symbolizują stojące tu pomniki: Konstytucji 3 Maja, Unii Lubelskiej, Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza. W sąsiedztwie placu zabytkowe hotele: „Europa” i „Lublinianka”, pałace arystokracji i wiele pięknych kamienic z początku XX wieku.

Lublin – miasto nauki

Najstarszą uczelnią Lublina była założona w 1567 żydowska akademia talmudyczna, zwana w XX wieku Akademią Mędrców. W 1918 roku powstał Katolicki Uniwersytet Lubelski, uczelnia o wybitnych zasługach dla kultury humanistycznej. Jej studentem i profesorem był Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II. Od ponad pół wieku w Lublinie mają siedzibę inne cenione uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademia Medyczna oraz Akademia Rolnicza. Od 2001 roku działa Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów – zaczyn Uniwersytetu Polsko-Ukraińskiego. Przez cały rok studenckie kluby i centra kultury organizują niezwykłe spotkania, konferencje, koncerty i festiwale, a kulminacją są święta juvenaliowe: Kulturalia, Kozienalia i Feliniady.

Miasto spotkania kultury i artystów

Od wieków Lublin jest theatrum mundi – miastem spotkania kultury i artystów: ludzi wrażliwych i poszukujących. Ma wielokulturowe genius loci i rewolucyjną energię współczesnych artystów. Teatr NN, usytuowany w Bramie Grodzkiej, wpisuje kulturę Żydów we …współczesność miasta, odkrywa jego korzenie. Nagradzany na wielu festiwalach spektakl Teatru Provisorium – Kompanii Teatr – „ Ferdydurke” wg Gombrowicza – to osobne zjawisko w światowej kulturze teatru niezależnego – off. Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, co roku prezentuje wybitne spektakle teatru autorskiego z różnych kontynentów. W starych murach klasztoru Dominikanów ma siedzibę lalkowy Teatr im. Andersena, który tworzy wybitne spektakle, o oryginalnej formie i symbolicznej treści. Z Lublinem jest związany Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” – teatr etnicznych źródeł kultury. Natomiast autorski teatr Leszka Mądzika należy do najwybitniejszych zjawisk współczesnego teatru …i sztuk wizualnych na świecie. Posługując się uniwersalnym znakiem plastycznym Mądzik tworzy spektakle bez słów. Używa światła, ruchu, kompozycji odcieni bieli i czerni oraz muzyki.

Podróże Busem Przez Świat

W ogrodach i na wsi lubelskiej

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej urzeka urodą krajobrazu i bogactwem zgromadzonych okazów – ponad 6 000 gatunków roślin ze wszystkich stref klimatycznych świata. W tym ukwieconym krajobrazie wyjątkowo urokliwie prezentuje się staropolski dworek rodziny Kościuszków. Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen) – przechowuje i prezentuje unikatowe zabytki budownictwa drewnianego subregionów etnicznych Lubelszczyzny. Można tu zobaczyć kryte strzechą chaty i zagrody, barokowy dwór szlachecki, karczmę, wiejski kościółek, krytą gontem cerkiew greko-katolicką, oryginalny wiatrak „holender” i warsztaty wiejskie: olejarnię, kuźnię.

Akademia Mędrców Brama Krakowska Katolicki Uniwersytet Lubelski Unia Lubelska Zamek Lubelski jarmarki lubelskie

Poprzedni artykułMiędzyzdroje - Miasto GwiazdMiędzyzdrojeNastępny artykuł Wilczy Szaniec w Gierłoży - kwatera wojenna Adolfa Hitleraruiny Wilczy Szaniec

1 komentarz

Pingback: Kazimierz Dolny – miasto artystów

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

RSS Kolonie i Obozy 2022

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Wakacyjne obozy młodzieżowe
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów

RSS Warto poczytać

  • Polskie miasta wyróżnione. Trafiły na szczyt nietypowego rankingu
    W sieci pojawiły się wyniki rankingu zorganizowanego przez firmę Bounce. Autorzy listy przyjrzeli się najpopularniejszym miastom w Europie i wyróżnili te najbardziej imprezowe. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwa polskie kierunki.
  • Krokusy w Tatrach. Wiadomo, kiedy będzie najpiękniej w Dolinie Chochołowskiej
    Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w Tatrach widać już pierwsze oznaki wiosny. Przy okazji przyrodnik Jan Krzeptowski-Sabała zdradził, kiedy turyści mogą spodziewać się łanów krokusów w Dolinie Chochołowskiej czy na Kalatówkach.
  • Bajkowe miejsce blisko Polski. Niezwykłe widoki i brak tłumów
    Na słowackim Liptowie, w Trlenskiej dolinie w Wielkiej Fatrze, ok. 100 km od Zakopanego, znajduje się niepozorna, ale bajkowa wioska. Choć zdaje się być skansenem, to jednak nim nie jest. Jest zamieszkałą wioską, której mieszkańcy parkują obok swoich drewnianych domostw najnowsze modele samochodów. Poznajcie Vlkolinec.
  • "Halo Polacy". Turyści kochają ten kraj. "Zapominają o jednej rzeczy"
    Tajlandia od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Podróżni z całego świata kochają ją za to, że jest tania, kolorowa i słoneczna. Wielu z nich zapomina jednak o szacunku dla lokalnych mieszkańców i poszanowaniu ich tradycji oraz wartości. - Jesteśmy w czyimś kraju i musimy mieć szacunek do lokalnych ludzi. Zawsze zostawię komuś napiwek, […]
  • Jaką walizkę wybrać do samolotu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
    Podróże są jednym z najlepszych sposobów na zrobienie czegoś przyjemnego dla siebie. Podczas wyjazdu jesteś w stanie odetchnąć od codziennych trosk i skupić się na gromadzeniu nowych doświadczeń. Warto zatem zadbać o ograniczenie bodźców, które potencjalnie mogą zepsuć Ci nastrój.
© 2013 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com