Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
16 maja 2020
Przyroda, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Wilczy Szaniec w Gierłoży – kwatera wojenna Adolfa Hitlera

Wilczy Szaniec w Gierłoży – kwatera wojenna Adolfa Hitlera
16 maja 2020
Przyroda, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Była kwatera wojenna Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania, który szkoda byłoby ominąć. To miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Mieści się w Gierłoży koło Kętrzyna. Nosi miano największej i najbardziej rozpoznawalnej polowej kwatery dowodzenia Adolfa Hitlera, której używano pomiędzy 1941, a 1945 rokiem. Kwatera ta rozciągała się na obszarze 250 ha, ogrodzona zasiekami i doskonale zamaskowana. Na dachach budynków posadzono nawet drzewa i krzewy. Stworzono tutaj całe miasteczko wojskowe strzeżone przez trzy wieże wartownicze oraz stanowiska strzeleckie.

Skarbnica tajemnic

Bunkry ciągle są skarbnicą tajemnic, zaskakują swoimi rozmiarami, solidnością wykonania czy rozmachem. Mimo tego, że cała kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców, bardzo wiele budynków zachowało swoją dawną formę i niezmiennie od 1956 roku, po oczyszczeniu obszaru z min, zachwycają odwiedzających.

Tu podejmowano najważniejsze decyzje

Hitler spędził tutaj w sumie 800 dni, co ciekawe właśnie tu podejmowane były najważniejsze decyzje przy zarządzaniu niemiecką armią. Dodatkowo stąd koordynowano atak na ZSRR pod nazwą operacji Barbadossa. W tym miejscu mieli także swoje kwatery takie osoby jak Alfred Jodl, Martin Bormann czy Herman Goering. Również w tej kwaterze został przeprowadzony jeden z wielu zamachów na życie Hitlera w lipcu 1944 roku, pod dowództwem Clausa von Stauffenberga i Wernera von Haeften’a.

Zwiedzanie Wilczego Szańca

Na miejscu do dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, ale do większości obiektów można swobodnie wejść. Można pospacerować po ogromnych tunelach, bunkrach lub poczuć dreszczyk emocji w podziemiu. Najróżniejsze pręty wystające z ziemi, części wysadzonych obiektów, doły i wykopy dodają uroku podczas zwiedzania i powodują, że możemy poczuć się jak w tamtych czasach. W budynku, gdzie niegdyś mieszkali członkowie Batalionu Przybocznego Hitlera obecnie znajduje się restauracja i hotel.

Podążając ścieżką do schronu Hitlera po drodze można zobaczyć lokale ochrony, policji kryminalnej, a nawet bunkier przeznaczony dla osób, które przybywają do kwatery służbowo. W odległości ośmiu metrów od schronu Hitlera stał garaż, który mieścił 16 samochodów. Według teorii generała H. Grossmann’a pod budynkiem znajdowały się podziemia, do których zjeżdżano windą.

Niedaleko trasy kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo napotykamy ogromny, rozsadzony siłą wybuchu schron Hermanna Goeringa, a zaraz za nim jego barak mieszkalny. Niedaleko znajduje się schron łączności. Stąd wiódł podziemny kabel telefoniczny przez Węgorzewo, Królewiec, puszczony dnem Bałtyku aż do Łeby i Berlina. Obecnie w bunkrze sztabu generała Jodla urządzono strzelnicę, gdzie dostępne są repliki prawdziwej broni niemieckiej. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka po kwaterze niemieckim pojazdem opancerzonym.

Dane kontaktowe

Wilczy Szaniec – Kwatera Wojenna Adolfa Hitlera
Gierłoż 5, 11-400 Kętrzyn
Godziny otwarcia: od 8.00 rano do 20.00
tel. 89 741 00 31
www.wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl

Gierłoż Gierłoża Kwatera Adolfa Hitlera Kętrzyn Mazury Wilczy Szaniec

Poprzedni artykułHistoryczne miasto LublinLublinNastępny artykuł Jaskinia Raj w Górach ŚwiętokrzyskichJaskinia Raj

3 komentarzy

Pingback: Mazury - jeden z najpiękniejszych regionów Polski
Pingback: Kolonia żeglarska Wakacje Pirata - Obozy Żeglarskie, Windsurfing
Pingback: Szlak Wielkich Jezior Mazurskich - Obozy Żeglarskie, Windsurfing

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

RSS Kolonie i Obozy 2022

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Wakacyjne obozy młodzieżowe
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów

RSS Warto poczytać

  • Nowość w polskim mieście. Pokój zagadek i kino 6D to tylko część atrakcji
    Wehikuł czasu połączony z kinem 6D, w którym będzie przedstawiana historia miasta, a także pokój zagadek, interaktywna wystawa i sale warsztatowe. To wszystko znajdzie się w zabytkowej Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu.
  • Dobre wieści z Francji. Budowla wkrótce odzyska dawny blask
    Katedra Notre Dame to jeden ze słynnych symboli Francji znany niemalże na całym świecie. Wyjątkowa budowla została zniszczona przez pożar w 2019 r., ale dzięki wybitnym rekonstruktorom zyskuje swój dawny blask. W ostatnich dniach wykonano kolejny ważny element.
  • Nowa obowiązkowa atrakcja w wakacyjnym kraju. Znamy ceny biletów
    Władze Egiptu stopniują napięcie przed oficjalnym otwarciem największego muzeum na świecie, które poświęcone jest jednej cywilizacji, czyli Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Znamy coraz więcej szczegółów.
  • Wybierali się w luksusowy rejs. W jednej chwili marzenia legły w gruzach
    Turyści, którzy pojawili się w porcie w australijskim mieście Brisbane, aby wyruszyć w rejs luksusowym statkiem wycieczkowym, przeżyli ogromne zaskoczenie. Chwilę przed rozpoczęciem ich wymarzonych wakacji wydarzyło się coś bardzo niespodziewanego.
  • W Bolesławcu powstało Centrum Dawnych Technik Garncarskich
    Na turystycznej mapie Bolesławca pojawiło się kolejne miejsce związane z ceramicznym dziedzictwem regionu – Centrum Dawnych Technik Garncarskich (CDTG). Jego pierwszą atrakcję stanowi zlokalizowany na jego dziedzińcu zabytkowy piec do wypalania ceramiki z XIX w.
© 2013 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com