Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
27 maja 2020
Atrakcje Turystyczne, Podziemne atrakcje

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich
27 maja 2020
Atrakcje Turystyczne, Podziemne atrakcje

Jaskinia Raj to jedna z największych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich oraz jedna z najładniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Wyróżnia się bogactwem oraz różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Jaskinia jest rezerwatem przyrody nieożywionej i stanowiskiem archeologicznym. Od 1972 roku można ją zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Każdy może ją zwiedzić, poruszanie się po niej nie wymaga żadnych wyjątkowych umiejętności. Trasę odpowiednio oświetlono i przeznaczono do zwiedzania przez grupy turystyczne.

W jaki sposób jaskinia została odkryta?

To bardzo ciekawa historia. W 1963 roku Józef Kopeć oraz Feliks Wawrzeńczak w czasie wydobywania wapienia w Łomiku na zboczu wzgórza Malik trafili na szczelinę, która prowadziła w głąb skały. Następnie przedostali się przez nią chłopcy z niedaleko położonej Sitkówki. W ten sposób niestety częściowo zniszczyli szatę naciekową jaskini. Odkrywcy zasypali szczelinę blokami skalnymi, aby nie doszło do jakiegoś wypadku.

Następnie w 1964 roku po raz kolejny, już o wiele bardziej świadomie Jaskinię Raj odkryli uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa, a dokładniej Bohdan Bałdun, Zbigniew Bochajewski, Włodzimierz Łucki oraz Wojciech Pucek. W czasie letniej praktyki terenowej dostali się przez szczelinę do wnętrza jaskini i zwiedzili ją. Zachwycili się pięknymi naciekami oraz ich bogactwem. Z tego względu jaskinia dostała nazwę Raj. Po paru dniach uczniowie ponownie zwiedzili jaskinię, razem z nauczycielką Mirosławą Boczarową. Wejście do jaskini zostało ukryte, tak samo, jak sam fakt jej odkrycia. Następnie poinformowano o nim Ryszarda Gradzińskiego z Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Razem z nim ponownie zwiedzono jaskinię oraz wykonano jej plan i dokumentację fotograficzną.

Czym wyróżnia się Jaskinia Raj?

Jaskinia Raj przede wszystkim zachwyca bogactwem oraz różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Można tutaj spotkać skupiska stalaktytów o wyjątkowym na świecie zagęszczeniu. Jest to typowa jaskinia krasowa rozwinięta w wapieniach. Ma bardzo dobrze zachowaną szatę naciekową. Korytarze jaskiń powstały w wapieniach środkowego dewonu, które około 360 milionów lat temu utworzyły się na dnie płytkiego morza. Jaskinia rozwijała się w kilku fazach, przede wszystkim pod koniec trzeciorzędu oraz w czwartorzędzie. Jaskinia posiada 240 metrów naturalnych korytarzy, 40 metrów sztucznego chodnika, 180 metrów trasy turystycznej we wnętrzu. W jaskini panuje temperatura od 8 do 10 stopni Celsjusza oraz wilgotność powyżej 95 procent.

Jak wygląda trasa w jaskini?

Zwiedzanie zaczyna się w pawilonie, w którym wystawa muzealna dotycząca krasu. Można obejrzeć między innymi narzędzia kamienne wykonane przez człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię około 50.000 lat temu oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Następnie przechodzimy przez sztuczną sztolnię o długości 21 metrów. Jest ona śluzą zabezpieczającą mikroklimat jaskini. Zaraz za nią jest duża Komora Wstępna 1, która łączy trzy ciągi korytarzy jaskini. Następnie idziemy do Komory Złomowisk 9 (największa sala w jaskini). Kolejna na liście jest Sala Kolumnowa 6, są w niej kolumny naciekowe oraz stalaktyty. Przechodzimy jeszcze przez Salę Stalaktytową 4 oraz Salę Wysoką 8, aby ponownie wrócić do Komory Wstępnej 1. Szczegółowe informacje na temat każdej z Sal znajdziesz na oficjalnej stronie Jaskini Raj.

Dziś Jaskinia Raj odwiedzana jest bardzo chętnie przez tysiące ludzi. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń Europy. Przybywają tu turyści nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Bardzo chętnie odwiedzana jest przez osoby indywidualne, rodziny, a także przez wycieczki oraz dzieci i młodzież przebywającą na koloniach i obozach w Górach Świętokrzyskich.

Dane kontaktowe

Jaskinia Raj
Dobrzączka, 26-060 Chęciny
tel. +48 41 346 55 18
www.jaskiniaraj.pl

jaskinia speleologia stalagmaty stalagmity stalaktyty

Poprzedni artykułWilczy Szaniec w Gierłoży - kwatera wojenna Adolfa Hitleraruiny Wilczy SzaniecNastępny artykuł Magiczna BiałowieżaBiałowieża

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Egipt sprzedaje turystyczne tereny nad Morzem Czerwonym
    Kawałek po kawałku. Za 24 mld dolarów Zjednoczone Emiraty Arabskie kupiły od Egiptu turystyczny obszar Ras el-Hekma nad Morzem Śródziemnym, za kolejne 41 mld idzie pod młotek największe skupisko dziewiczych raf koralowych na świecie, czyli Ras Banas nad Morzem Czerwonym. Teraz gruchnęła następna sensacyjna wiadomość. Egipt sprzedaje prywatnemu inwestorowi z Kuwejtu inny obszar w prowincji […]
  • Ewakuacja na gdańskim lotnisku. Podróżni popełnili kardynalny błąd
    Na gdańskim lotnisku doszło do ewakuacji części terminala. Wszystko przez to, że na lotnisku znaleziono dwie porzucone walizki. Na reakcję służb nie trzeba było długo czekać.
  • Ryanair wprowadza surowe kary. Tak chce okiełznać niesfornych pasażerów
    Ryanair ogłosił wprowadzenie kary 500 funtów dla pasażerów, których niewłaściwe zachowanie zmusza personel do usunięcia ich z samolotu. To część większej akcji mającej na celu ograniczenie zakłóceń podczas lotów. Linia lotnicza podkreśla, że kara może być wyższa, ale 500 funtów (2,5 tys. zł) to minimalna kwota.
  • Ukryta perełka nad Bałtykiem. Bez tłumu i zgiełku
    Orzechowo to nie jest kurort pierwszego wyboru nad Bałtykiem. Wręcz przeciwnie - mało kto wie o istnieniu tej wioski. Malownicza miejscowość nad polskim morzem oferuje jednak turystom wyjątkowe atrakcje, na których czele znajdują się wspaniałe klify. To idealne miejsce na wakacje, które udowadnia turystom, że urlop nad polskim morzem nie musi oznaczać tłoku i hałasu.
  • Awantura na lotnisku w Mediolanie. Turystka wpadła w szał z powodu nadbagażu
    Na lotnisku Malpensa w Mediolanie doszło do niecodziennego incydentu z udziałem chińskiej turystki. Kobieta wpadła w szał, gdy okazało się, że jej bagaż podręczny przekracza dopuszczalny limit wagowy.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com