Białowieża to miejsce dla miłośników sportu, natury, historii oraz ludzi wrażliwych i twórczych. Miejsce, w którym możliwość aktywnego wypoczynku łączy się z prawdziwą niezwykłością dzikiej przyrody. Nie ma osoby, która nie poczułaby się w Białowieży dobrze.
Ta niewielka wioska na granicy Polski i Białorusi, w samym sercu Puszczy Białowieskiej nie bez powodu znajduje się w zasięgu listy światowego dziedzictwa UNESCO. Jako część Białowieskiego Parku Narodowego, kryje w sobie wiele magicznych uroków i niepowtarzalny klimat. Otoczona przez gęstą puszczę, w lecie tonie w ciemnych zieleniach. Dzięki temu ma się poczucie miłej wilgoci i lepszego oddechu. Idealnym określeniem dla Białowieży to kraina. Potrafi pobudzić kreatywne umysły oraz inspirować do działania.
Dawno, dawno temu…
Łączyły się tu losy wielu polskich, litewskich i rosyjskich władców. Na przestrzeni dziejów Białowieża stanowiła główny punkt noclegowy dla polujących królów czy też carów. Przyjeżdżali tu Zygmunt August, Stefan Batory, Wazowie, Stanisław August Poniatowski, a w XIX wieku sam car Aleksander II, który na miejscu dawnych polskich dworów, wybudował pałac. Chociaż budowla nie przetrwała do dzisiaj, nadal istnieje kompleks pałacowy z przepięknymi ogrodami i mniejszymi budynkami. Należy do nich na przykład Dworek Gubernatora, który dzięki nietypowym zdobieniom, przypomina domek z bajki. Sam park to na pewno idealne miejsce na relaksujący spacer, zarówno dla osób starszych, jak i młodych oraz rodzin.
Na tych, którzy chcą lepiej poznać historię oraz specyfikę terenów, czeka Muzeum Przyrodniczo-Leśne, które oferuje audio-przewodnika i piękne, współczesne ekspozycje. Należy ono do najstarszych muzeów w województwie podlaskim, chociaż nowoczesny budynek może mylić.
Natura nie tylko w muzeum
Nie każdy lubi jednak zwiedzać muzea, a szczególnie te przyrodnicze. Wiadomo, że bezpośrednie zetknięcie się z naturą zupełnie inaczej oddziałuje na człowieka.
Białowieski Park Narodowy reprezentuje najlepiej zachowany w Europie nizinny las naturalny. Stwierdzono w nim kilkaset gatunków zwierząt i roślin, z których wiele objętych jest ochroną. Ze względu na dobro dzikiej natury, Rezerwat Ścisły można zwiedzać tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Jest kilka opcji spaceru, niektóre trwają sześć, niektóre trzy godziny. Zależy to od indywidualnych upodobań. Podczas wędrówki nieraz spotka się żubra, wilka, jelenia lub łosia. Przecież Białowieski Park Narodowy to jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć te zwierzęta, a szczególnie żubra!
Oczywiście wolno zwiedzać również indywidualnie. Są do tego specjalnie wytyczone szlaki. Warto przed wyjściem do lasu zaznajomić się z nimi. Dla fanów sportu, przygotowane są szlaki rowerowe, konne i miejsca wyznaczone na spływy kajakowe. Miłośnicy botaniki powinni wybrać się na Szlak Dębów Królewskich, gdzie spotkają 400-letnie drzewa. Jak widać, natury można zażywać w różnoraki sposób.
Co jeszcze zobaczyć?
Białowieża oferuje również inne ciekawe i warte zobaczenia miejsca. Na pewno należy do nich Białowieża Towarowa, kolej leśna oraz budynek dawnej stacji. Smakosze znajdą tam restaurację Carską z dobrą polsko-rosyjską kuchnią. Połączenia kulturowe widać również w budownictwie sakralnym. Cerkiew św. Mikołaja posiada kolorową, chińską majolikę. To jedyny taki eksponat w Polsce.
I na koniec, aby podkreślić magiczność miejsca jakim jest Białowieża, warto powiedzieć, że istnieje Miejsce Mocy. Schowana w lesie tajemnicza polanka owiana legendami posiada podobno energetyzujące właściwości. Może warto przekonać się na własnej skórze?
Zachęcamy do obejrzenia filmu promującego Gminę Białowieżę