Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
4 marca 2021
Miasta, Zamki i Pałace, Polecamy

Zamek krzyżacki w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie
4 marca 2021
Miasta, Zamki i Pałace, Polecamy

Bytów to największe miasto na Pojezierzu Bytowskim, a zamek krzyżacki w Bytowie jest najważniejszą atrakcją miasta. Cała okolica ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę z głę­bokimi rynnami polodowcowymi rozdzielonymi wzniesieniami morenowymi. Na południe od Bytowa w okolicach wsi Rekowo wznosi się najwyższa morena całego pojezierza z kulminacją Siemierzyckiej Góry (256 m n.p.m.).

Ziemia bytowska

Na prze­strzeni wieków ziemia bytowska była terenem rozgrywek politycznych pomię­dzy Krzyżakami, a Polską. Gród o nazwie Butów w 1329 r. został kupiony przez Krzyżaków, którzy już 17 lat później lokowali tutaj miasto. W latach 1392-1405 zbudowano zamek krzyżacki. Dla porównania zamek krzyżacki w Gniewie wybudowano w latach 1283-1350. Po pokoju w 1466 r. zamek wraz z okolicznymi zie­miami został przekazany przez polskiego króla w lenno książętom pomorskim. W 1637 r. po śmierci ostatniego z nich ziemia bytowska stała się częścią Polski. Zamek pełnił wówczas funkcję siedziby starosty. W 1657 r. na mocy wcześniej­szych porozumień Bytów został przyłączony do Brandenburgii.

Zamek

Zamek krzyżacki w Bytowie można nazwać zarówno zamkiem krzyżackim, jak i zam­kiem książąt pomorskich. Krzyżacy byli jego budowniczymi, więc jego forma odzwierciedla ich koncepcję budowli obronnej. Książęta pomorscy rezydowali jednak na zamku ponad 170 lat (Krzyżacy — 6o lat) i przystosowali go do swoich celów.

Zamek zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 49 x 70 m. W jego narożnikach wznoszą się baszty: trzy okrągłe i jedna czworoboczna. Do północno-wschodniego naroża, w którym stoi czworoboczna baszta, przylega surowy trzykondygnacyjny krzyżacki Dom Zakonny z zachowanym dawnym układem pomieszczeń; są tu refektarz, kaplica, dormitorium oraz magazyny. Wejście do zamku prowadzi przez budynek bramny wkomponowany w kurty­nę murów obronnych; od północy przylega do niego XVI-wieczny Dom Wdów, a od południa XVII-wieczny budynek sądu. Południowy bok zamku zajmuje Dom Książęcy wybudowany w latach 1560-1570. Na zachodniej części murów znajduje się drewniana galeria, na którą można wejść z dziedzińca; prowadzi ona między innymi do średniowiecznych toalet.

W zamku mieszczą się Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel oraz siedziby Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Bractwa Rycerzy Zamku Bytowskiego. W lipcu odbywa się tu Wielki Turniej Gryfa Pomorskiego.

Atrakcje na zamku

W zamku, oprócz hotelu z restauracją i salami konferencyjnymi mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie. Można w nim obejrzeć wystawę stałą o kulturze materialnej Kaszubów bytowskich, wystawę myśliwską. Jest tam również część archeologiczna i dotycząca rzemiosła. W części historycznej możemy zwiedzić między innymi refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę i dormitorium.

W roku szkolnym prowadzi się tu lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Na zamku organizowane są liczne wydarzenia, jak Dni Miasta Bytowa, wymarsz wojsk na Grunwald, walki rycerskie, koncerty znanych zespołów, a także comiesięczne koncerty z cyklu „Muzyka na Zamku”.

Dane kontaktowe

Hotel Zamek, Zamek Bytów
77-100 Bytów, ul. Zamkowa 2, tel. 59 822 26 23, 59 822 86 12
www.muzeumbytow.pl, www.hotelwzamku.pl

Bytów zamek krzyżacki

Poprzedni artykułSzczyrk nie tylko zimąSzczyrkNastępny artykuł Zamek Ogrodzieniec w Podzamczuzamek Ogrodzieniec

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Szczyrk nie tylko zimą19 września 2020

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Egipt sprzedaje turystyczne tereny nad Morzem Czerwonym
    Kawałek po kawałku. Za 24 mld dolarów Zjednoczone Emiraty Arabskie kupiły od Egiptu turystyczny obszar Ras el-Hekma nad Morzem Śródziemnym, za kolejne 41 mld idzie pod młotek największe skupisko dziewiczych raf koralowych na świecie, czyli Ras Banas nad Morzem Czerwonym. Teraz gruchnęła następna sensacyjna wiadomość. Egipt sprzedaje prywatnemu inwestorowi z Kuwejtu inny obszar w prowincji […]
  • Ewakuacja na gdańskim lotnisku. Podróżni popełnili kardynalny błąd
    Na gdańskim lotnisku doszło do ewakuacji części terminala. Wszystko przez to, że na lotnisku znaleziono dwie porzucone walizki. Na reakcję służb nie trzeba było długo czekać.
  • Ryanair wprowadza surowe kary. Tak chce okiełznać niesfornych pasażerów
    Ryanair ogłosił wprowadzenie kary 500 funtów dla pasażerów, których niewłaściwe zachowanie zmusza personel do usunięcia ich z samolotu. To część większej akcji mającej na celu ograniczenie zakłóceń podczas lotów. Linia lotnicza podkreśla, że kara może być wyższa, ale 500 funtów (2,5 tys. zł) to minimalna kwota.
  • Ukryta perełka nad Bałtykiem. Bez tłumu i zgiełku
    Orzechowo to nie jest kurort pierwszego wyboru nad Bałtykiem. Wręcz przeciwnie - mało kto wie o istnieniu tej wioski. Malownicza miejscowość nad polskim morzem oferuje jednak turystom wyjątkowe atrakcje, na których czele znajdują się wspaniałe klify. To idealne miejsce na wakacje, które udowadnia turystom, że urlop nad polskim morzem nie musi oznaczać tłoku i hałasu.
  • Awantura na lotnisku w Mediolanie. Turystka wpadła w szał z powodu nadbagażu
    Na lotnisku Malpensa w Mediolanie doszło do niecodziennego incydentu z udziałem chińskiej turystki. Kobieta wpadła w szał, gdy okazało się, że jej bagaż podręczny przekracza dopuszczalny limit wagowy.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com