Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
4 marca 2021
Miasta, Zamki i Pałace, Polecamy

Zamek krzyżacki w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie
4 marca 2021
Miasta, Zamki i Pałace, Polecamy

Bytów to największe miasto na Pojezierzu Bytowskim, a zamek krzyżacki w Bytowie jest najważniejszą atrakcją miasta. Cała okolica ma niezwykle urozmaiconą rzeźbę z głę­bokimi rynnami polodowcowymi rozdzielonymi wzniesieniami morenowymi. Na południe od Bytowa w okolicach wsi Rekowo wznosi się najwyższa morena całego pojezierza z kulminacją Siemierzyckiej Góry (256 m n.p.m.).

Ziemia bytowska

Na prze­strzeni wieków ziemia bytowska była terenem rozgrywek politycznych pomię­dzy Krzyżakami, a Polską. Gród o nazwie Butów w 1329 r. został kupiony przez Krzyżaków, którzy już 17 lat później lokowali tutaj miasto. W latach 1392-1405 zbudowano zamek krzyżacki. Dla porównania zamek krzyżacki w Gniewie wybudowano w latach 1283-1350. Po pokoju w 1466 r. zamek wraz z okolicznymi zie­miami został przekazany przez polskiego króla w lenno książętom pomorskim. W 1637 r. po śmierci ostatniego z nich ziemia bytowska stała się częścią Polski. Zamek pełnił wówczas funkcję siedziby starosty. W 1657 r. na mocy wcześniej­szych porozumień Bytów został przyłączony do Brandenburgii.

Zamek

Zamek krzyżacki w Bytowie można nazwać zarówno zamkiem krzyżackim, jak i zam­kiem książąt pomorskich. Krzyżacy byli jego budowniczymi, więc jego forma odzwierciedla ich koncepcję budowli obronnej. Książęta pomorscy rezydowali jednak na zamku ponad 170 lat (Krzyżacy — 6o lat) i przystosowali go do swoich celów.

Zamek zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 49 x 70 m. W jego narożnikach wznoszą się baszty: trzy okrągłe i jedna czworoboczna. Do północno-wschodniego naroża, w którym stoi czworoboczna baszta, przylega surowy trzykondygnacyjny krzyżacki Dom Zakonny z zachowanym dawnym układem pomieszczeń; są tu refektarz, kaplica, dormitorium oraz magazyny. Wejście do zamku prowadzi przez budynek bramny wkomponowany w kurty­nę murów obronnych; od północy przylega do niego XVI-wieczny Dom Wdów, a od południa XVII-wieczny budynek sądu. Południowy bok zamku zajmuje Dom Książęcy wybudowany w latach 1560-1570. Na zachodniej części murów znajduje się drewniana galeria, na którą można wejść z dziedzińca; prowadzi ona między innymi do średniowiecznych toalet.

W zamku mieszczą się Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel oraz siedziby Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Bractwa Rycerzy Zamku Bytowskiego. W lipcu odbywa się tu Wielki Turniej Gryfa Pomorskiego.

Atrakcje na zamku

W zamku, oprócz hotelu z restauracją i salami konferencyjnymi mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie. Można w nim obejrzeć wystawę stałą o kulturze materialnej Kaszubów bytowskich, wystawę myśliwską. Jest tam również część archeologiczna i dotycząca rzemiosła. W części historycznej możemy zwiedzić między innymi refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę i dormitorium.

W roku szkolnym prowadzi się tu lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Na zamku organizowane są liczne wydarzenia, jak Dni Miasta Bytowa, wymarsz wojsk na Grunwald, walki rycerskie, koncerty znanych zespołów, a także comiesięczne koncerty z cyklu „Muzyka na Zamku”.

Dane kontaktowe

Hotel Zamek, Zamek Bytów
77-100 Bytów, ul. Zamkowa 2, tel. 59 822 26 23, 59 822 86 12
www.muzeumbytow.pl, www.hotelwzamku.pl

Bytów zamek krzyżacki

Poprzedni artykułSzczyrk nie tylko zimąSzczyrkNastępny artykuł Zamek Ogrodzieniec w Podzamczuzamek Ogrodzieniec

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Szczyrk nie tylko zimą19 września 2020

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

RSS Kolonie i Obozy 2022

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Wakacyjne obozy młodzieżowe
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów

RSS Warto poczytać

  • Pokazali zdjęcie drzewa z blizną. Leśnicy tłumaczą ciekawe zjawisko
    Pracownicy Nadleśnictwa Dojlidy opublikowali w mediach społecznościowych ciekawy wpis, który powinien być wskazówką dla każdego turysty. "Grom z jasnego nieba częściej trafia w pewne drzewa" - piszą i pokazują, jak wygląda drzewo z blizną.
  • Obrzydliwy moment podczas lotu. "To małe słodkie paluszki"
    Jeden z pasażerów lecących z Melbourne był przerażony, kiedy zobaczył bose stopy innego podróżnego na siedzeniu obok. "Najgorszy koszmar" - komentują nagranie z samolotu internauci.
  • Po dwóch latach wpuszczą turystów. Jest jeden haczyk
    Japonia otworzy granice dla zagranicznych turystów 10 czerwca. To dwa lata od momentu wprowadzenia restrykcji w podróże w związku z wybuchem pandemii COVID-19. Jak przekazał premier Fumio Kishida, na razie będą wpuszczane jedynie wycieczki zorganizowane.
  • Nie będzie paraliżu nieba? Jest wstępne porozumienie PAŻP i ZZKRL
    Jak poinformowało RMF FM, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń, co postulowała strona społeczna.
  • PKP IC uważa, że to dobra zmiana. Pasażerowie narzekają
    PKP Intercity postanowiło, że jeden z pociągów Tanich Linii Kolejowych (TLK) zmieni się w Intercity (IC) i będzie obsługiwany przez nowoczesne wagony bezprzedziałowe. Nie wszyscy pasażerowie uważają, że to dobry ruch.
© 2013 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com