Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
19 lutego 2020
Miasta, Zamki i Pałace, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Zamek Krzyżacki w Gniewie

Zamek Krzyżacki w Gniewie
19 lutego 2020
Miasta, Zamki i Pałace, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Wybierając się na północ Polski nie sposób jest pominąć wspaniały zamek krzyżacki w Gniewie. Sylwetka ceglanego zamku i jeszcze wyższa od niego masywna wieża kościoła św. Mikołaja to widoczne już z daleka, dominujące elementy panoramy Gniewu. Osada została założona w średniowieczu na naturalnie chronionym przez mokradła wzniesieniu u ujścia rzeki Wierzycy do Wisły.

Pierwsza wzmianka o Gniewie pochodzi z 1204 r. W 1229 r. osadę otrzymali od księcia Warcisława cystersi z Oliwy. Stracili ją jednak na rzecz Krzyżaków w 1276 r., co doprowadziło do konfliktu. Po zawarciu układu w 1282 r. i wypłaceniu cystersom odszkodowania Krzyżacy przejęli kontrolę nad Gniewem. Był to dla nich cenny nabytek i przyczółek dalszej ekspansji w kierunku Pomorza. Podobnie jak Prusy, pragnęli wcielić go do swojego państwa. Rycerze zakonni zbudowali tutaj warownię i w 1297 r. nadali osadzie prawa miejskie.

W XVI w. Gniew przystąpił do Związku Pruskiego. W 1410 i 1454 r. kontrolę nad miastem przejęło na krótko Królestwo Polskie. Po pokoju toruńskim z 1466 r. Gniew został przyłączony do Rzeczpospolitej i do 1772 r. był siedzibą starosty; po rozbiorach powrócił w granice Polski. Miasto uniknęło zniszczeń w czasie II wojny światowej.

Zamek w Gniewie zbudowali Krzyżacy w latach 1283-1350. Największych zniszczeń zamek i miasto doznały podczas wojen szwedzkich w XVII w. Pod koniec XVIII w. i w XIX w. władze pruskie starały się wykorzystać potężną i niezbyt użyteczną budowlę obronną. Najpierw jako magazyn, a później jako więzienie. W trakcie przystosowywania zamku do nowych funkcji dokonano licznych zmian we wnętrzach. Rozebrano budynki z przedzamcza oraz mury, a także zasypano fosy.

Ze średniowiecznego założenia zachował się czworobok korpusu zamku z wieżyczkami w narożnikach. Pierwotnie dziedziniec wewnętrzny ozdabiały krużganki, po których pozostały gotyckie portale, wiodące niegdyś do pomieszczeń zamkowych. Na dziedziniec zamkowy prowadzą dwie bramy; jedna z nich pochodzi z XV w. W skrzydle południowym, które na szczęście nie zostało przebudowane, zachował się 7 wprawdzie zamurowany – owal starszej, pierwotnej XIII-wiecznej bramy.

Wokół zamku rozciąga się obszerne przedzamcze. Od zabudowy miejskiej Gniewu oddziela je neogotycki budynek bramny. Po przeciwnej stronie w pobliżu skarpy wiślanej znajdują się dawne zabudowania gospodarcze Pałacu Marysieńki. Pałac zbudowan na polecenie Jana Sobieskiego, który od 1667 r. sprawował urząd starosty gniewskiego. Sam pałac już nie istnieje – osunął się ze skarpy Wiślanej.

W odremontowanych zabudowaniach przypałacowych znajduje się hotel. W częściowo zrekonstruowanych pomieszczeniach zamkowych mieszczą się zaaranżowane na cele braci zakonnych schronisko młodzieżowe Dormitorium oraz oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku z dwiema wystawami stałymi prezentującymi bitwę pod Grunwaldem i dzieje kowalstwa artystycznego. Do zwiedzania udostępniona jest kaplica zamkowa.

Zamek Krzyżacki w Gniewie bardzo ładnie prezentuje się od strony wody. Od kilku lat organizowane są tu bardzo popularne spływy kajakowe Wisłą i Wierzycą.

Pieczę nad zamkiem w Gniewie sprawuje Fundacja „Zamek Gniew”. Jest ona organizatorem imprez historycznych dla gości hotelowych oraz innych przedsięwzięć kulturalnych na zamku. Co roku odbywają się pod jej auspicjami dwie imprezy historyczne: Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego oraz Vivat Vasa! Bitwa pod Gniewem 1626. Sam Gniew, położony u stóp zamku, to niezwykle malownicze miasteczko z piękną zabytkową zabudową i uroczym ryneczkiem. Warto zajrzeć także do wybudowanego przez Krzyżaków gotyckiego kościoła parafialnego św. Michała.

Dane kontaktowe
Zamek Gniew Sp. z o.o.
ul. Zamkowa 3, 83-140 Gniew
tel: +48 58 535 38 80 tel.kom: +48 666 010 394
www.zamek-gniew.pl

Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego nad Wierzycą nad Wisłą zamek krzyżacki

Poprzedni artykułKalwaria ZebrzydowskaKalwaria ZebrzydowskaNastępny artykuł Kościół Wang - drewniana świątynia w Górnym Karpaczu

1 komentarz

Pingback: Zamek krzyżacki w Bytowie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Egipt sprzedaje turystyczne tereny nad Morzem Czerwonym
    Kawałek po kawałku. Za 24 mld dolarów Zjednoczone Emiraty Arabskie kupiły od Egiptu turystyczny obszar Ras el-Hekma nad Morzem Śródziemnym, za kolejne 41 mld idzie pod młotek największe skupisko dziewiczych raf koralowych na świecie, czyli Ras Banas nad Morzem Czerwonym. Teraz gruchnęła następna sensacyjna wiadomość. Egipt sprzedaje prywatnemu inwestorowi z Kuwejtu inny obszar w prowincji […]
  • Ewakuacja na gdańskim lotnisku. Podróżni popełnili kardynalny błąd
    Na gdańskim lotnisku doszło do ewakuacji części terminala. Wszystko przez to, że na lotnisku znaleziono dwie porzucone walizki. Na reakcję służb nie trzeba było długo czekać.
  • Ryanair wprowadza surowe kary. Tak chce okiełznać niesfornych pasażerów
    Ryanair ogłosił wprowadzenie kary 500 funtów dla pasażerów, których niewłaściwe zachowanie zmusza personel do usunięcia ich z samolotu. To część większej akcji mającej na celu ograniczenie zakłóceń podczas lotów. Linia lotnicza podkreśla, że kara może być wyższa, ale 500 funtów (2,5 tys. zł) to minimalna kwota.
  • Ukryta perełka nad Bałtykiem. Bez tłumu i zgiełku
    Orzechowo to nie jest kurort pierwszego wyboru nad Bałtykiem. Wręcz przeciwnie - mało kto wie o istnieniu tej wioski. Malownicza miejscowość nad polskim morzem oferuje jednak turystom wyjątkowe atrakcje, na których czele znajdują się wspaniałe klify. To idealne miejsce na wakacje, które udowadnia turystom, że urlop nad polskim morzem nie musi oznaczać tłoku i hałasu.
  • Awantura na lotnisku w Mediolanie. Turystka wpadła w szał z powodu nadbagażu
    Na lotnisku Malpensa w Mediolanie doszło do niecodziennego incydentu z udziałem chińskiej turystki. Kobieta wpadła w szał, gdy okazało się, że jej bagaż podręczny przekracza dopuszczalny limit wagowy.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com