Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
8 lutego 2020
Miasta, Kościoły i Klasztory, Góry

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska
8 lutego 2020
Miasta, Kościoły i Klasztory, Góry

Kalwaria Zebrzydowska i zespół sanktuarium pielgrzymkowego należy do jednych z najcenniejszych zabytków Małopolski, mających znaczenie nie tylko w skali regionu, czy kraju, ale także na skalę międzynarodową. Słowo kalwaria pochodzi z łaciny – Calvaria oznacza wzniesienie, na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks kościoła, klasztoru ojców Bernardynów oraz architektoniczno – krajobrazowa kompozycja Drogi Krzyżowej i Dróżek Matki Boskiej to wspaniałe dzieło sztuki, a przy tym stale żywe centrum kultu.

Dzieje Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczynają się w 1600 roku, gdy wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski postanowił zbudować kaplicę Świętego Krzyża, wzorowaną na kaplicy Golgoty w Jerozolimie. W 1603 roku położono kamień węgielny pod budowę. Pomiędzy 1604 i 1617 w beskidzkim krajobrazie pojawił się klasztor i kościół oraz kaplice. Po śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego w 1620 roku, dzieło fundacji kontynuował jego syn, Jan. Projektantem założenia kościelno – klasztornego był jezuicki architekt Jan Maria Bernardoni. Na przełomie XVII i XVIII wieku kościół powiększono, dodając obszerną nawę i dwuwieżową fasadę.

Wnętrze, o bogatym barokowym wystroju, mieści czczony obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W kościele uwagę zwraca ażurowy dwustronny ołtarz główny, dzielący prezbiterium i chór zakonny. Ołtarz pochodzi z 1723 roku i należy do doskonałych przykładów barokowej sznycerki. Za ołtarzem, w chórze zakonnym, znajdują się interesujące stalle zdobione scenami z życia Matki Boskiej i manierystycznym ornamentem.

Dziś w skład sanktuarium Pasyjno – Maryjnego wchodzi bazylika Matki Boskiej Anielskiej oraz 42 kaplice kalwaryjne, odtwarzające Jerozolimę sprzed ponad 2000 lat. Kaplice są osnową dla tradycyjnych nabożeństw, zwanych Dróżkami Pana Jezusa (28 stacji), Dróżkami Matki Boskiej (24 stacje) i Dróżkami za Dusze Zmarłych, oraz tłem dla Misterium Męki Pańskiej (odprawianej w Wielkim Tygodniu) i Procesji Pogrzebu i Triumfu NMP (w czasie odpustu Wniebowzięcia NMP). Przejście każdego ze szlaków trwa ok. 3 godzin. Tutejsze procesje maryjne należą do najefektywniejszych uroczystości religijnych w Polsce i na świecie. Tradycja pielgrzymkowa do Kalwarii Zebrzydowskiej trwa nieprzerwanie od wieków.

Oprócz funkcji pielgrzymkowej Kalwaria Zebrzydowska pełni ważną rolę turystyczną w regionie. Co roku tysiące odwiedzających, również nie-katolików podziwiają niezwykłą architekturę obiektu oraz obserwują uroczystości religijne. Kalwarię można odwiedzać przez cały rok, działa tu Kalwaryjskie Centrum Informacji. Grupy powyżej 15 osób mogą skorzystać z usług przewodnika, który oprowadzi ich opowiadając o historii i obecnej funkcji zespołu w języku polskim, angielskim, włoskim, niemieckim, lub francuskim. Do dyspozycji turystów jest również Dom Pielgrzyma, w którym można przenocować. W recepcji znajduje się makieta klasztoru i dróżek kalwaryjskich oraz. Na terenie kalwarii jest też sklepik z pamiątkami i dewocjonaliami.

Dróżki Matki Boskiej Dróżki Pana Jezusa Dróżki za Dusze Zmarłych Kalwaria Misterium Męki Pańskiej

Poprzedni artykułKrynica ZdrójNastępny artykuł Zamek Krzyżacki w Gniewiezamek krzyżacki w Gniewie

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Nikt nie chce remontować wizytówki Gdańska. Czy zabytek zmieni właściciela?
    Wbrew zapowiedziom nie rozpocznie się remont jednego z najważniejszych zabytków Gdańska. Stowarzyszenie Architektów Polskich nie wyłoniło wykonawcy drugiego etapu robót przy Złotej Bramie. Jak informuje lokalny portal, radni PiS wnioskują o wywłaszczenie zabytku.
  • Zapomnij o długim oczekiwaniu na walizkę. Prosty trik na lotnisku
    Czekanie na bagaż po przylocie może być frustrujące, zwłaszcza gdy twoja walizka pojawia się jako ostatnia. Istnieje jednak sposób, by zwiększyć szansę na szybsze odzyskanie bagażu. Jeden z pracowników lotniska podzielił się prostą wskazówką.
  • Oto najlepsza wyspa Europy. Turyści wybrali
    Nie jest tak popularna jak grecka Mykonos czy Santorini. Wiadomo już, która europejska wyspa została uznana za najlepszą w rankingu magazynu Travel + Leisure. Wyspa zdobyła 96,50 punktów na 100 możliwych.
  • Klejnot na turystycznej mapie Śląska. Każdy powinien odwiedzić
    To nie tylko perełka architektury, ale też pełna przygód podróż w czasie – od gotyckiej, solidnej warowni po imponującą neobarokową rezydencję. Kiedyś zamek, a dziś pałac znajduje się w samym sercu malowniczej Pszczyny, stanowiąc obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty odwiedzającego Śląsk.
  • Zdjęcia z polskiego miasta zalały internet. Wszyscy wyciągnęli telefony
    W miniony weekend w Kwidzynie (woj. pomorskie) doszło do nietypowego incydentu, co wywołało niemałe poruszenie w niespełna 37-tysięcznym mieście. Na ulicach pojawił się łoś, który został uwieczniony na wielu zdjęciach i nagraniach. Masowo trafiły one do mediów społecznościowych.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com