Zwiedzanie Polski z powodzeniem można zacząć od pięknego uzdrowiska jakim jest Krynica Zdrój, kurortu z historią i tradycją, miejsca na ziemi, gdzie woda ma swoją najczystszą postać. Jeszcze do niedawna nazywana po prostu Krynicą. Miejscowość typowo turystyczna położona jest w powiecie Nowosądeckim. Niestety, nie sprostamy Waszemu zainteresowaniu, jeśli chodzi o historię tego pięknego i urokliwego miejsca. Z tą musicie się, drodzy zwiedzający Polskę, zapoznać sami. Podpowiemy Wam jednak to, co w Krynicy trzeba koniecznie zobaczyć. Nie będzie kolejności, nie będzie hierarchii, wymienimy wszystkie ważne zabytki tak jak leci, dlatego, że wszystkie trzeba zobaczyć. To konieczność, ponieważ Krynica Zdrój właśnie z poniżej wymienionych zabytków słynie na całą Polskę, jeśli nie na Europę.
Krynica, bo tak sobie pozwolimy w skrócie nazywać ten uznany kurort pomijając „Zdrój”, słynie przede wszystkim ze wszelakich pijalni. Pijalni wód mineralnych – żeby nikt nie miał co do tego żadnych wątpliwości. Zobaczyć więc warto najstarszą pijalnię „Słotwinka” z roku 1806. Istnieje od ponad dwustu lat, chociaż dzisiaj w zupełnie innym miejscu, aniżeli na początku. Obecnie znajduje się ona w Parku Słotwińskiego i jest otwierana sezonowo. Zdrowej wody można też napić się w Pijalni Głównej na krynickim deptaku. Po drodze do pijalni nie można ominąć Restauracji Koncertowej, której historia nieodzownie połączona jest właśnie z nią oraz z istniejącym wcześniej Słotwińskim Pawilonem Koncertowym. Ogólnie cały główny deptak w Krynicy to jeden piękny zabytek, który trzeba koniecznie zobaczyć odwiedzając to osobliwe miasto.
Warto również zobaczyć Łazienki Borowinowe z 1881 roku. Z pewnością wielu nie będzie potrafiło ukryć zachwytu nad tym właśnie miejscem. Z kolei w centralnej części wspomnianego powyżej deptaku możemy zobaczyć neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy, który wybudowano 124 lata temu. Co ciekawe, w miejscu tym zachowana została oryginalna sala balowa. Mieści się tam również pijalnia wody „Mieczysław”, którą odrestaurowano i w 2007 roku otwarto ponownie dla zwiedzających.
Kiedy wyjdziemy już ze Starego Domu Zdrojowego to swoją uwagę powinniśmy skierować na tyły tego budynku. Zobaczymy tam potok Kryniczanki przy Bulwarach Dietla. W ich sąsiedztwie dawno temu powstały piękne wille, z których kilka możemy podziwiać do dzisiaj. Wille te powstawały z myślą o kuracjuszach a ich prestiżowa lokalizacja miała ogromne znaczenie dla ich popularności. Warto zwrócić uwagę na szczególne nazewnictwo owych kurortów. „Biała Róża”, „Biały Orzeł” czy „Kosynier” to tylko najciekawsze z nich. Proszę każdej z nich dokładnie się przyjrzeć, gdyż w jednej z nich mieści się Muzeum Nikifora. Ten malarz prymitywista nazywał się Epifaniusz Drowniak. Z pochodzenia był on Łemkiem, ale bardziej znany jest jako Matejko Krynicy.
Nie chcąc zabierać Wam całej przyjemności ze zwiedzania miasta Krynica Zdrój na tym poprzestanę wymieniać najciekawsze miejsca tego regionu. Więcej radości dostarczy Wam na pewno otwarcie przewodnika i zapoznanie się samemu z tym, co w Krynicy najpiękniejsze. Nie zapomnijcie jednak zobaczyć muszli koncertowej z tablicą poświęconą Janowi Kiepurze. Warto dowiedzieć się dlaczego jest ona wmurowana właśnie w tym miejscu. Ponadto koniecznie trzeba obejrzeć pomniki z okresów wojennych oraz kościoły. Całkiem na poważnie można też przyjrzeć się kulturze Łemkowskiej. Zapraszamy do Krynicy – to świetne miejsce na zwiedzanie, weekend albo nawet wakacje.