Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
23 lutego 2020
Kościoły i Klasztory, Góry, Polecamy

Kościół Wang – drewniana świątynia w Górnym Karpaczu

Kościół Wang – drewniana świątynia w Górnym Karpaczu
23 lutego 2020
Kościoły i Klasztory, Góry, Polecamy

Kościół Wang w całości zbudowano z sosnowych bali na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd wywodzi się jego nazwa.

W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać. Pieniądze były potrzebne do spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Dzięki staraniom zamieszkałego w Dreź­nie norweskiego malarza, prof. Jana Krystiana Dahla, ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego archi­tekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Mu­zeum Królewskiego w Berlinie.

Kościółek Wang w Karkonoszach

Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świą­tynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hra­biny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Miejsce pod budowę podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Jest to zbocze Czarnej Góry (885m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę.

Otwarcie i poświęcenie kościoła

2 sierpnia 1842 r. król Fryderyk Wilhelm IV osobiście doko­nał położenia kamienia węgielnego, a dwa lata później, 28 lipca 1844 r., nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła przy udziale króla i jego małżonki, księcia holen­derskiego Fryderyka i wielu innych znanych osobistości. Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sa­kralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyc­kiej. Świątynie wykonano jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

Wnętrze świątyni

Odrzwia zewnętrzne, przez które wchodzi się do kościółka, zwracają uwagę swymi półkolumnami, ozdobionymi plątani­ną wężów i roślin. Na kapitelach stoją stylizowane lwy, wy­stępujące w symbolicznej roli stworów strzegących bram. W górnych narożnikach XII wiecznych portali umieszczono uskrzydlone smoki, rozrywające poziomo położoną ósemkę. Scena ta może symbolizować odwieczną i nieskończo­ną walkę dobra ze złem. Na półkolumienkach, będących ozdobną ramą drzwi, wy­ rzeźbiono twarze Wikingów – wojowników o wysuniętych rozdwojonych językach, symbolizujących przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom.

Dziełami prawdziwej sztuki są również, rzeźbione w stylu bizantyjskim, górne części kolumn, tzw. kapitele, zdobione postaciami zwierząt, roślinami i maszkaronami (XII w.). Kolumny, które stoją przed ołtarzem, przedstawiające zwycię­stwo Dawida nad Goliatem oraz proroka Daniela w jaskini lwów, zostały zrekonstruowane przez nieprzeciętnego rzeźbiarza Jakuba z Janowic. Jego też dziełem jest krzyż, wykonany z jednego pnia dębowego w 1844 r. i postać Chrystusa wyrzeźbiona w drewnie lipowym w 1846 r.

Ołtarz

Po obu stronach ołtarza, wzniesionego w 1980 r. przez Ry­szarda Zająca, stoją na postumentach dwa kandelabry. Przedstawiają one łabędzia, jako symbol wierności i serce – symbol miłości. Świece na tych norweskich świecznikach zapala się tylko podczas ślubów. Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.

Chrzcielnica i ambona

Chrzcielnica – barok dolnośląski – wykonana ok. 1740 r. pochodzi z rozebranego kościoła w Dziećmorowicach koto Wałbrzycha. Ambona powstała z drewna przywiezionego z Norwegii.

Świątynia otoczona jest krużgankiem, który służył jako izolacja przed zimnem, był miejscem pokuty. Tam też – dawniej – zostawiano broń i sieci. Szczyty dacho­we zdobią sterczyny – wypusty w kształcie otwartych smo­czych paszcz, co upodabnia je do charakterystycznych de­koracji łodzi Wikingów. Wieża, zbudowana ze śląskiego granitu, chroni kościółek przed ostrymi podmuchami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki.

Na zachodniej skarpie król Fryderyk Wilhelm IV postawił w 1856 r. pipę pamiątkową z epitafium, poświęconą hra­binie von Reden, z jej podobizną w medalionie.

Na dziedzińcu kościoła stoją także budynki plebanii, wybu­dowane dla potrzeb miejscowej Parafii Ewangelicko – Aug­sburskiej. W Kaplicy Misji Chrześcijańskiej otrzymacie Pań­stwo Pismo Święte, Biblię dla dzieci, literaturę chrześcijań­ską, album o kościele Wang, widokówki oraz pamiątki z nim związane. Obok tej księgarni znajduje się rzeźba, przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza, wykonana przez Ryszarda Zająca w 1994 r.

Kościół Wang można zwiedzać cały rok. Od 15 kwietnia go 31 października w godz. 9.00 – 18.00 oraz od 1 listopada do 14 kwietnia w godz. 9.00 – 17.00. W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Dane kontaktowe
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wang
ul. Na Śnieżkę 8, Karpacz 58-540,
tel: +48 75 752 82 90
www.wang.com.pl

Karkonosze Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wang Wang

Poprzedni artykułZamek Krzyżacki w Gniewiezamek krzyżacki w GniewieNastępny artykuł Trzęsacz - zabytkowe ruiny kościoła gotyckiego na klifie

2 komentarzy

Pingback: Aktywne obozy letnie 2021 w Karpaczu - Obozy.net
Pingback: Karkonosze - masyw górski Sudetów - Wędrówki po górach - opisy szlaków, relacje z wypraw, porady

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

RSS Kolonie i Obozy 2022

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Wakacyjne obozy młodzieżowe
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów

RSS Warto poczytać

  • Dobre wiadomości dla narciarzy. "Robili wszystko, aby pojeździć"
    Choć aura w Szklarskiej Porębie jest zdecydowanie zimowa, to dopiero od piątku 27 stycznia miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z największej stacji narciarskiej, czyli Ski Areny. Jak mówiła w programie "Newsroom WP" Monika Sikorska, wcześniej narciarze i snowboardziści robili wszystko, aby pojeździć — korzystając z otwartych stoków w Czechach i Karpaczu albo szukali innych atrakcji. […]
  • Ukraiński poseł wyjechał na wakacje. Szybko tego pożałował
    Ukraiński poseł — Mykoła Tyszczenko — mimo trwającej w Ukrainie wojny udał się na wakacje do Tajlandii. Próbował tłumaczyć, że jego wyjazd nie był podyktowany chęcią odpoczynku w tropikalnym raju, ale sprawami służbowymi. Na nic się to zdało, albowiem poseł szybko poniósł konsekwencje swojego czynu.
  • Ferie w Szklarskiej Porębie. Tyle za tydzień musi zapłacić czteroosobowa rodzina
    Ferie trwają w najlepsze, a ci którzy wybrali się na nie do Szklarskiej Poręby mogą cieszyć się przepiękną zimową aurą, o czym w programie "Newsroom WP" przekonywała dziennikarka Monika Sikorska. Zdradziła, że za tydzień w apartamencie dla czteroosobowej rodziny zapłaciła ok. 2 tys. zł. - Jeżeli chcemy zaznać trochę lepszej rozkoszy i wyższego standardu w […]
  • Nowy kierunek tanich linii z Polski. Szykuje się hit?
    Jak podał port lotniczy Katowice, wiosną Wizz Air poleci stamtąd do Erywania w Armenii. To jedyne miasto w Polsce, z którego będzie można wybrać się z tanim przewoźnikiem do tego niezwykłego kraju na pograniczu Europy i Azji.
  • Pokazała, co zrobić, aby nie być myloną z Rosjanami. "Uśmiałam się"
    Europejczycy, szczególnie ci pochodzący ze słowiańskich krajów, wyjeżdżając na zagraniczny urlop, często myleni są z Rosjanami. Tiktokerka — Martyna Kaczmarzyk — w swoim ostatnim materiale wideo w żartobliwy sposób pokazała co zrobić, żeby nikt nie pomylił nas z obywatelem kraju Putina.
© 2013 - 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com