Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
23 lutego 2020
Kościoły i Klasztory, Góry, Polecamy

Kościół Wang – drewniana świątynia w Górnym Karpaczu

Kościół Wang – drewniana świątynia w Górnym Karpaczu
23 lutego 2020
Kościoły i Klasztory, Góry, Polecamy

Kościół Wang w całości zbudowano z sosnowych bali na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd wywodzi się jego nazwa.

W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać. Pieniądze były potrzebne do spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Dzięki staraniom zamieszkałego w Dreź­nie norweskiego malarza, prof. Jana Krystiana Dahla, ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego archi­tekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Mu­zeum Królewskiego w Berlinie.

Kościółek Wang w Karkonoszach

Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świą­tynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hra­biny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Miejsce pod budowę podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Jest to zbocze Czarnej Góry (885m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę.

Otwarcie i poświęcenie kościoła

2 sierpnia 1842 r. król Fryderyk Wilhelm IV osobiście doko­nał położenia kamienia węgielnego, a dwa lata później, 28 lipca 1844 r., nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła przy udziale króla i jego małżonki, księcia holen­derskiego Fryderyka i wielu innych znanych osobistości. Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sa­kralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyc­kiej. Świątynie wykonano jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

Wnętrze świątyni

Odrzwia zewnętrzne, przez które wchodzi się do kościółka, zwracają uwagę swymi półkolumnami, ozdobionymi plątani­ną wężów i roślin. Na kapitelach stoją stylizowane lwy, wy­stępujące w symbolicznej roli stworów strzegących bram. W górnych narożnikach XII wiecznych portali umieszczono uskrzydlone smoki, rozrywające poziomo położoną ósemkę. Scena ta może symbolizować odwieczną i nieskończo­ną walkę dobra ze złem. Na półkolumienkach, będących ozdobną ramą drzwi, wy­ rzeźbiono twarze Wikingów – wojowników o wysuniętych rozdwojonych językach, symbolizujących przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom.

Dziełami prawdziwej sztuki są również, rzeźbione w stylu bizantyjskim, górne części kolumn, tzw. kapitele, zdobione postaciami zwierząt, roślinami i maszkaronami (XII w.). Kolumny, które stoją przed ołtarzem, przedstawiające zwycię­stwo Dawida nad Goliatem oraz proroka Daniela w jaskini lwów, zostały zrekonstruowane przez nieprzeciętnego rzeźbiarza Jakuba z Janowic. Jego też dziełem jest krzyż, wykonany z jednego pnia dębowego w 1844 r. i postać Chrystusa wyrzeźbiona w drewnie lipowym w 1846 r.

Ołtarz

Po obu stronach ołtarza, wzniesionego w 1980 r. przez Ry­szarda Zająca, stoją na postumentach dwa kandelabry. Przedstawiają one łabędzia, jako symbol wierności i serce – symbol miłości. Świece na tych norweskich świecznikach zapala się tylko podczas ślubów. Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.

Chrzcielnica i ambona

Chrzcielnica – barok dolnośląski – wykonana ok. 1740 r. pochodzi z rozebranego kościoła w Dziećmorowicach koto Wałbrzycha. Ambona powstała z drewna przywiezionego z Norwegii.

Świątynia otoczona jest krużgankiem, który służył jako izolacja przed zimnem, był miejscem pokuty. Tam też – dawniej – zostawiano broń i sieci. Szczyty dacho­we zdobią sterczyny – wypusty w kształcie otwartych smo­czych paszcz, co upodabnia je do charakterystycznych de­koracji łodzi Wikingów. Wieża, zbudowana ze śląskiego granitu, chroni kościółek przed ostrymi podmuchami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki.

Na zachodniej skarpie król Fryderyk Wilhelm IV postawił w 1856 r. pipę pamiątkową z epitafium, poświęconą hra­binie von Reden, z jej podobizną w medalionie.

Na dziedzińcu kościoła stoją także budynki plebanii, wybu­dowane dla potrzeb miejscowej Parafii Ewangelicko – Aug­sburskiej. W Kaplicy Misji Chrześcijańskiej otrzymacie Pań­stwo Pismo Święte, Biblię dla dzieci, literaturę chrześcijań­ską, album o kościele Wang, widokówki oraz pamiątki z nim związane. Obok tej księgarni znajduje się rzeźba, przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza, wykonana przez Ryszarda Zająca w 1994 r.

Kościół Wang można zwiedzać cały rok. Od 15 kwietnia go 31 października w godz. 9.00 – 18.00 oraz od 1 listopada do 14 kwietnia w godz. 9.00 – 17.00. W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Dane kontaktowe
Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wang
ul. Na Śnieżkę 8, Karpacz 58-540,
tel: +48 75 752 82 90
www.wang.com.pl

Karkonosze Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wang Wang

Poprzedni artykułZamek Krzyżacki w Gniewiezamek krzyżacki w GniewieNastępny artykuł Trzęsacz - zabytkowe ruiny kościoła gotyckiego na klifie

2 komentarzy

Pingback: Aktywne obozy letnie 2021 w Karpaczu - Obozy.net
Pingback: Karkonosze - masyw górski Sudetów - Wędrówki po górach - opisy szlaków, relacje z wypraw, porady

Możliwość komentowania została wyłączona.

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Nietypowy pracownik lotniska. "Zanim podejdziecie, zapytajcie opiekuna"
    Dzień Psa, który w całej Polsce świętowany jest 1 lipca, stał się okazją, aby pokazać pracę tych zwierząt na jednym z lotnisk. Opiekunowie czworonogów, które na co dzień pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa, opowiedzieli o kulisach pracy swoich podopiecznych.
  • Najpierw pojawiły się dziwne dźwięki. "Mózg nie odczytał ich prawidłowo"
    Dubaj to miasto, które na każdym kroku udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Spacer po szczycie drapacza chmur? Proszę bardzo. Kąpiel w basenie na wysokości kilkuset metrów? Oczywiście. Mnie jednak w Dubaju czegoś brakowało – zieleni. Okazało się, że i to życzenie udało się spełnić, choć w sposób, którego naprawdę się nie spodziewałam, […]
  • Polska wprowadza kontrole na granicach. "Czekamy na oficjalne wytyczne"
    Decyzja polskiego rządu o przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą spowodowała niepokój wśród turystów. Z racji rozpoczętych niedawno wakacji wiele rodzin zaplanowało podróże, a zapowiedź kontroli granicznych rodzi obawy o płynność ruchu pomiędzy państwami.
  • Na wycieczkę do sąsiadów - Słowackie regiony przygraniczne oferują unikatowe miejsca
    Łączy nas pokrewieństwo językowe i kulturowe, zamiłowanie do dobrej kuchni, turystyki i Tatr. Wspólne pogranicze polsko-słowackie ciągnie się od Orawy, przez Tatry aż po Połoniny po słowackiej stronie i Bieszczady po stronie polskiej. Lato to świetny czas na odkrywanie ciekawych miejsc po drugiej stronie granicy i odwiedzenie północno-wschodniej Słowacji, kraju preszowskiego.
  • Niezwykłe odkrycie w polskim pałacu. "Cudo"
    Pałac w Sztynorcie to prawdziwa perełka, która przez lata popadała w ruinę. Obiekt, który należał niegdyś do rodu Lehndorffów, przechodzi renowację, a kilka dni temu w trakcie prac dokonano odkrycia.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com