Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
17 marca 2020
Zamki i Pałace

Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Pałac Raczyńskich w Rogalinie
17 marca 2020
Zamki i Pałace

Klasycystyczny Pałac Raczyńskich w stylu rokoko położony jest ok. 20 km na południe od Poznania, na prawym brzegu Warty, na obszarze Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje rozległe łąki i romantyczne starorzecza. Rogalin stał się ich własnością w połowie XVIII w., a obecny pałac zaczął budować od 1770, według projektu Ignacego Graffa, Kazimierz Raczyński. Jego syn, Edward, kontynuował prace, urządzając w okazałej, ale ciężkiej budowli interesujące wnętrza projektowane przez Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera.

Parter służył Raczyńskim w celach wypoczynkowych, tutaj znajdowały się sypialnie i pokoje dla gości. Na reprezentacyjnym pierwszym piętrze pałacu umieszczono salę balową, po jej dwóch stronach znajdowały się bawialnie. Dziś pełni ona rolę zbrojowni. Ekspozycja, która się w niej znajduje obejmuje rzadkie militaria oraz pamiątki narodowe i rodzinne Raczyńskich.

W południowej oficynie pałacu urządzono muzeum wnętrz z zabytkowymi meblami i bibelotami. W budynku galerii z 1910 r. eksponowana jest część kolekcji Edwarda Raczyńskiego, m.in. malarstwo polskie i europejskie. Można w niej podziwiać płótna Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych. Znajduje się tu również biblioteka wzniesiona w XIX w. Obecnie jest ona najstarszą czynną i jedną z największych publicznych bibliotek w Polsce. Jej zbiory szacowane są na ponad 2 mln pozycji. Ponad 200 tys. należą do kategorii specjalnych i obejmują rękopisy, starodruki i mapy.

Do pałacu wjeżdża się przez przeddziedziniec, wokół którego wzniesiono stajnie i ujeżdżalnię. W powozowni znajduje się interesująca kolekcja pojazdów i uprzęży. Ostatnim właścicielem pałacu z rodu Raczyńskich był Edward Raczyński. Polityk, ambasador Polski w Londynie a od 1979 r. również prezydent kraju na uchodźstwie. On właśnie stworzył fundusz w ramach którego Pałac w Rogalinie przeszedł w ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Stara kasztanowa aleja, trójarkadowy most, regularny ogród francuski płynnie przechodzą w krajobrazowy park angielski. W minionych wiekach był on obiektem zazdrości wielu władców ziemskich. Znajduje się tu największe skupisko dębów w Europie, jest ich 960, a obwód ich pni waha się od 2 do 9 m. Największa sławę ma skupisko trzech dębów zwanych: Lech, Czech i Rus. Nawiązuje ono swymi imionami do legendy o trzech braciach, którzy dali początek plemionom słowiańskim. W 1820 r. na skraju parku zbudowano kaplicę – mauzoleum, wierną kopię rzymskiej świątyni w Nimes. W podziemiach znajduje się krypta rodowa Raczyńskich. Rogalin to reprezentatywny przykład wspaniałych wielkopolskich rezydencji, których wiele przetrwało i do dziś i które wciąż budzą niekłamany zachwyt.

Pałac Raczyńskich w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce i jednym z najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych w Wielkopolsce i kraju. Po dwuletniej renowacji, która zakończyła się w 2015 roku pałac w Rogalinie został na nowo otwarty dla zwiedzających. Prace rewaloryzacyjne i modernizacyjne pozwoliły odtworzyć historyczne wnętrza i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX w.

Dane kontaktowe

Muzeum Pałac w Rogalinie
ul. Arciszewskiego 2
62-022 Rogalin
tel. +48 61 813 88 00
www.rogalin.mnp.art.pl

Dominik Merlini Jan Chrystian Kamsetzer Pałac Raczyńskich Rogalin

Poprzedni artykułZamek w Olsztynie k. Częstochowyzamek w Olsztynie k. CzęstochowyNastępny artykuł Pogórze Wiśnickie, Nowy Wiśnicz i zamek LubomirskichZamek Lubomirskich Nowy Wiśnicz

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Poruszenie we Francji. Zadziałają pierwszy raz po ponad roku
    Po ponad roku przerwy skrzydła wiatraka na dachu Moulin Rouge w Paryżu znów będą się obracać. Awaria, która miała miejsce w kwietniu 2024 r., została w końcu naprawiona, a popularna konstrukcja odzyskała swój dawny blask.
  • Ostrzeżenie za opuszczony leżak. Turyści oburzeni zasadami hotelu
    Dla wielu turystów jednym z symboli wakacyjnego relaksu jest leżak przy hotelowym basenie. Tymczasem brytyjska para wypoczywająca w Salou, popularnym hiszpańskim kurorcie nieopodal Barcelony, została niemile zaskoczona, gdy po krótkiej nieobecności przy swoim leżaku znaleźli na ręczniku ostrzeżenie od obsługi hotelu.
  • Atrakcje, zabawa i widoki – nie przegap wydarzeń Letniej Strefy Rozrywki na Gubałówce!
    Piasek pod stopami i letni relaks z widokiem na Tatry? Na Gubałówce to możliwe! Popularny ośrodek turystyczny Grupy PKL na czas wakacji zamienia się w najwyżej położoną plażę w Polsce. Na turystów czeka tutaj aktywny wypoczynek i moc atrakcji w letniej strefie rozrywki.
  • Często popełniany błąd. "Konsekwencje takiego porwania mogą być poważne"
    Chcąc pomóc zwierzętom, przez niewiedzę, możemy wyrządzić im więcej szkody niż pożytku. Pracownica Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych Ptasi Azyl przy Warszawskim ZOO podpowiedziała, jakich błędów nie popełniać, kiedy znajdziemy ptaka. "Nie zabierajmy ptaków, gdy nie ma takiej potrzeby!" - apelują we wpisie na Facebooku.
  • Koszmarna podróż. Nastolatka musiała wąchać stopy współpasażerki
    Na TikToku pojawiło się wideo, na którym widać jak jedna z pasażerek podróżowała z bosymi stopami, wyłożonymi na sąsiednim fotelu. Tuż obok siedziała nastolatka, która była bezpośrednio narażona na ten widok i zapach. "Moja biedna córka" - napisała autorka wideo.
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com