Zwiedzamy Polskę
  • Atrakcje Turystyczne
  • Polecamy
27 marca 2020
Miasta, Zamki i Pałace, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Pogórze Wiśnickie, Nowy Wiśnicz i zamek Lubomirskich

Pogórze Wiśnickie, Nowy Wiśnicz i zamek Lubomirskich
27 marca 2020
Miasta, Zamki i Pałace, Atrakcje Turystyczne, Polecamy

Pogórze Wiśnickie jest regionem w którym znajduje się zamek Lubomirskich położony na obrzeżach miejscowości Nowy Wiśnicz. Pogórze Wiśnickie to malownicza kraina rozpościerająca się pomiędzy dolinami Dunajca i Raby. Niektóre wzniesienia osiągają tu wysokość ponad 500 m n.p.m. Swą nazwę pogórze zawdzięcza miastu Nowy Wiśnicz, leżącemu w jego centralnej części, a rozsławionego przez zamek Lubomirskich.

Nowy Wiśnicz

Został lokowany w 1616 r. na mocy przywileju króla Zygmunta III Wazy przez wojewodę krakowskiego hetmana Stanisława Lubomirskiego. Zadanie zaprojektowania miasta oraz swojej siedziby hetman powierzył włoskiemu architektowi Maciejowi Trapoli. Zbudowane od podstaw miasto było dziełem życia architekta. Projekt i prace budowlane zajęły mu 20 lat. Niestety już w 1655 r. Nowy Wiśnicz został splądrowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Znajdujący się na wzgórzu ponad miastem zamek oddano bez walki, dzięki czemu uniknął zniszczenia. Wywiezione zostało tylko cenniejsze wyposażenie.

Źródło: PolskieSzlaki.pl

Zamek Lubomirskich

Potężna twierdza należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych obronnych rezydencji magnackich w Polsce. Pierwotnie była to renesansowa rezydencja rodu Kmitów, którą Maciej Trapola przebudował w latach 1615-1621. Zamek .uzyskał wówczas nową i modną w XVII w. formę palazzo in fortezza. Przy jego budowie pracowali jeńcy tureccy i tatarscy wzięci do niewoli pod Chocimiem, wielu z nich umarło z chorób i wycieńczenia. Potężna czworoboczna bryła zamku z wewnętrznym dziedzińcem i pięcioma basztami budzi respekt. Do północno-wschodniego skrzydła budowli przylega kaplica z kryptą grobową Lubomirskich. Zamek Otaczają fortyfikacje bastionowe o pięciobocznym narysie z wczesnobarokową bramą wjazdową w kurtynie wschodniej.

Źródło: StewalVideo

Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Budowla jest jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Można tu podziwiać odrestaurowane, lecz jeszcze niewyposażone wnętrza z oryginalnymi barokowymi portalami, obramowaniami okiennymi, dekoracjami stiukowymi i polichromią. Atrakcjami są też galeria widokowa na drugim piętrze i niewielki dziedziniec krużgankowy.

Koryznówka

W sąsiedztwie zamku znajduje się drewniany dworek nazywany Koryznówką, zbudowany w połowie XIX w. dla Leonarda Serafińskiego, przyjaciela Jana Matejki. Tutaj Matejko poznał swoją przyszłą żonę Teodorę Giebułtowską. Do dziś mieszka tu rodzina,dawnych gospodarzy, prowadząc izbę muzealną poświęconą malarzowi. Imię mistrza Jana nosi znana w Małopolsce szkoła sztuk plastycznych w Nowym Wigniczu.

Dane kontaktowe

Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu
ul. Zamkowa 13, 32-720 Nowy Wiśnicz
Rezerwacja wycieczek:
tel: +48 14 612-83-41, +48 733-779-744, 733-779-455
Informacja turystyczna
+48 733 779 744
informacja@zamekwisnicz.pl
www.zamekwisnicz.pl

Jan Matejko Nowy Wiśnicz zamek Lubomirskich

Poprzedni artykułPałac Raczyńskich w RogaliniePałac Raczyńskich w RogalinieNastępny artykuł Międzyzdroje - Miasto GwiazdMiędzyzdroje

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


6 + = dwanaście

Odkryj Polskę

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Podobne wpisy

Atrakcje Kazimierza Dolnego – co warto zobaczyć23 maja 2021
Kazimierz Dolny – miasto artystów15 kwietnia 2021
Mazury – jeden z najpiękniejszych regionów Polski3 kwietnia 2021
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu18 marca 2021
Zamek krzyżacki w Bytowie4 marca 2021

Warto zajrzeć

wędrówki po górach
Władysławowo

Kategorie

  • Miasta
  • Zamki i Pałace
  • Kościoły i Klasztory
  • Przyroda
  • Atrakcje Turystyczne
  • Góry
  • Morze
  • Parki i ogrody
  • Podziemne atrakcje
  • Polecamy

Warto odwiedzić

  • Spływy kajakowe Wkrą
  • Spływy kajakowe Wisłą
  • Przewodnicy turystyczni po Polsce
  • Wynajem busów i autokarów
  • Obozy młodzieżowe

RSS Warto poczytać

  • Ulewy we Włoszech. Co z urlopami na czas niżu genueńskiego?
    Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków polskich turystów. W tym roku pogoda jest tam jednak bardzo kapryśna. Po alertach związanych z ekstremalnie wysokimi temperaturami, przyszedł czas na ostrzeżenia związane z niżem genueńskim.
  • Dramatyczne chwile w Łebie. Turystka była pijana, jej opiekunka jeszcze bardziej
    W Łebie, popularnej miejscowości letniskowej w województwie pomorskim, doszło do niebezpiecznego incydentu, gdy pijana 16-latka zaczęła tonąć. Dzięki szybkiej reakcji służb udało się uniknąć tragedii, ale to nie koniec tej smutnej historii.
  • Polskie miasto coraz większym hitem. Przyciąga Brytyjczyków i Niemców
    Lublin z roku na rok zyskuje na popularności. Choć liczbowo daleko mu do wyników Krakowa czy Wrocławia, to fakty są takie, że miasto przyciąga coraz więcej turystów. Według najnowszych szacunków, stolicę województwa lubelskiego w te wakacje może odwiedzić aż 700 tys. osób.
  • Szukacie ochłody latem? Są miejsca, gdzie "klimatyzacja" działa bez prądu
    W upalne dni często marzymy o odpoczynku w nieco chłodniejszym miejscu. "Jeśli latem szukacie ochłody - nie do galerii, nie do lodówki... tylko do lasu!" - apelują Lasy Państwowe w poście w mediach społecznościowych. Jak to się dzieje, że lasy są naturalną "klimatyzacją" Ziemi?
  • Bajka o Smoku Stradomskim
    Dawno, dawno temu wielki i straszny Smok mieszkał u stóp zamku na Wawelu, siejąc postrach wśród mieszkańców miasta. Mało kto jednak pamięta, że nie był jedynym smokiem w Krakowie. Nieopodal, w rejonie dzisiejszej ulicy Stradomskiej, gdzie teraz mieści się Stradom House Autograph Collection, mieszkał jego młodszy, mniejszy i o wiele mniej groźny kuzyn – Smok […]
© 2013 - 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Zwiedzamy-Polske.com